Dan före Dan

..dvs. 23 december 2005. Björn lagar köttbullar och gratinerar skinkan och sprider goda dofter. Hela huset är städat och mycket julliknande och öl och sprit har inhandlats, kartonger burits till källaren för att icke skrymma och skymma gran och tomtar.

… Här blev man avbruten som sig bör i dessa tider, för att avsmaka skinkan och köttbullarna, som äntligen svalnat. Mmmm perfekt.

Det blir en vacker och välsmakande jul, om det kan inte råda någon tvivel. Allt överskuggande borde förstås det stora bröllopet vara, det som begås på nyårsafton. Bara en vecka dit men julen som börjar just nu fÃ¥r tiden att verka längre. Naela och Björn gifter sig då de varit tillsammans i tio år och förlovade i fem. Bris, storm och orkan har det varit i deras gemensamma liv. De har njutit i brisen och stått pall för ovädren, så de är väl förberedda för äktenskapets alla skeden.

En kommentar på “Dan före Dan

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.